Εργαστήρια Πειραμάτων στη Βιβλιοθήκη Λιβαδειάς

Την Πέμπτη 7 Μαρτίου 2024, η ΣΤ΄τάξη418171490 728295672748241 979535357522610189 n του σχολείου μας επισκέφθηκε τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Λιβαδειάς. Η κ. Ελένη Μιμίκου( Βιβλιοθηκονόμος) μας ξενάγησε στον χώρο και μας εξήγησε τη λειτουργία της.

Στη συνέχεια ανεβήκαμε στον 3ο όροφο για να παρακολουθήσουμε τον κ. Σταύρο Λέτη, φυσικό,ο οποίος μας παρουσίασε εκπαιδευτικές δραστηριότητες, σχεδιασμένες πάνω στη χαρά της ανακάλυψης, της δημιουργικότητας και της κατάκτησης της γνώσης από τα παιδιά και ένα ταξίδι εξερεύνησης στον υπέροχο κόσμο της Φυσικής με απλά, καθημερινά υλικά. Οι μαθητές και οι μαθήτριες  εκτέλεσαν απλά και διασκεδαστικά πειράματα ,προσεγγίζοντας με βιωματικό τρόπο το μάθημα της Φυσικής και μαθαίνοντας βασικές αρχές της διασκεδάζοντας. Άλλωστε, ο βασικός σκοπός αυτών των εργαστηρίων συνίσταται στη σύνδεση της μύησης των παιδιών στην πειραματική διαδικασία των φυσικών φαινομένων και στη βιωματική προσέγγιση της γνώσης του κόσμου που τα περιβάλλει.