«Η Συμμορία του Μεσονυκτίου» – Θεατρική Παράσταση

IMG 0538

Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου και η εβδομάδα ξεκίνησε με επίσκεψη του σχολείου μας στην Αθήνα. Σκοπός ήταν η παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης «Η Συμμορία του Μεσονυκτίου».
Πρόκειται για το έργο του Βρετανού Ντέιβιντ Ουάλιαμς, του συγγραφέα που έχει λάβει τρεις φορές το βραβείο “Παιδικού βιβλίου της χρονιάς” στα εθνικά βραβεία της χώρας του, παρουσιάζεται για πρώτη φορά στην Ελλάδα σε θεατρική διασκευή της Άνδρης Θεοδότου και με σκηνοθέτη τον Δημήτρη Δεγαϊτη.

“Η Συμμορία του Μεσονυκτίου” είναι ένα αισιόδοξο  και τρυφερό έργο που εξελίσσεται στον πιο απροσδόκητο τόπο, με τον πιο αναπάντεχο τρόπο, όπου όλα είναι δυνατά για πέντε διαφορετικούς αλλά πραγματικούς φίλους! Μια ιστορία που μέσα από την φιλία, αναδεικνύει την αλληλεγγύη, την αξία της συνεργασίας, τη διαφορετικότητα, την ενσυναίσθηση και φυσικά, την αγάπη.
Οι μαθητές παρακολούθησαν με ενθουσιασμό και ενδιαφέρον ως το τέλος, γέλασαν, συγκινήθηκαν και προβληματίστηκαν.